Všetko, čo by ste mali vedieť o oxytocíne…

..a v pôrodnici vám to nepovedia

…teraz niekde v pôrodnici na Slovensku:

„… Ták, trochu Vám pomôžeme, mamička… nech je to rýchlejšie za Vami, nech sa toľko netrápite..“

— Šup -– pich -– a pár mililitrov oxytocínu pomaly vteká do žily…

(hmmm, ktorá žena by netúžila po napichnutí žily počas rozbiehajúceho sa pôrodu, však?… dokonale to dokáže zabiť hormónmi povznesenú náladu a naladenie sa na proces vĺn)

To však nie je všetko.. Tu to len začína.

Po chvíľke si žena líha na posteľ.. Dávajú jej pásy okolo brucha.. To je ten povestný monitor .. Aby aj prístroje premerali, či tá zázračná tekutina skutočne pomáha. Či teda žena má naozaj kontrakcie. A aby skontrolovali ozvy dieťaťa.

„Zas??? Hmmm ale prečo zas kontrolovať ozvy dieťatka? Veď cítim, že sa hýbe a točí v tom bruchu..“

Nuž… lebo…čítali ste si príbalový leták syntetického oxytocínu??

… späť v pôrodnici: „Fúha, tie kontrakcie sú zrazu nejaké silnejšie… asi to teda pomáha..
Ale ony sú aj akosi moc časté… Och, a zrazu až príliš bolia…
Ach, to je tá pomoc??!!
Nevadí, vydrž, žena, vydrž… možno to naozaj bude skôr za mnou!“ pomyslí si.

Žena zatína zuby, päste, kropí pot z čela… snaží sa nejak pokrútiť na tej posteli, aby si uľavila aspoň zmenou polohy..

Prichádza PA: „Pekne ležte, mamička, nech nám to dobre natočí!!“

Lenže prichádza ďalšia vlna a žene začína byť do plaču z toho, že si nevie uľaviť ani pohybom, že tu nemá ani muža (lebo veď je ešte času dosť)… Prejde niekoľko nekonečných minút..

Znovu prichádza PA. – V tom lepšom prípade sa ženy spýta, ako sa má, ako sa cíti… – Zvyčajne však len v tichosti príde k monitoru, pozrie na vychádzajúci papier a a odchádza opäť preč, robiť kvantum ďalšej nutnej práce..

Niekedy sa stáva, že pozrie na monitor a rýchlo, z ničoho nič, začne ženu polohovať z jedného boku na druhý.

.. vzduch začína hustnúť… cítiť stres… počuť spomaľujúce sa pípanie monitoru oziev srdiečka dieťaťa..

…polohovanie nezaberá…

..prichádza lekár a konštatuje: „Dieťatko sa nemá dobre, budeme to musieť ukončiť.“

A tak PA začne urýchlene omotávať žene nohy obväzom.. bolestivo ju nacievkuje…  „Prejdite si vedľa, mamička…a toto si chyťte.“ – v tomto stave, ubolená, vystrašená, nechápajúca, so sáčkom v ruke, s cievkou z močovej rúry, sa odšúcha na operačku, vylezie na stôl..

…nahota.. zima.. strach o dieťa.. o svoj život.. z toho celého triaška, že ani končatiny neudrží na podložke.. roztiahnuť ruky aj nohy.. pripútať končatiny.. potrieť dezinfekciou… pár nádychov pod maskou.. 5..4..3..2.. tma..

A potom už len prebudenie v ohromnej bolesti,,, s prázdnym bruchom,,, suchom v krku,,, a ohromnou vlnou strachu, kde je moje dieťa a či vôbec žije.

STRIH

Ja viem, teraz som opísala riadny krvák… teda, asi jeden z tých strašidelnejších scenárov..
No buďte si istí, že sa to deje omnoho viac, než len výnimočne…

A prečo? – Nuž, pozrite sa na nežiadúce účinky oxytocínu, ja vám ich sem aj vypíšem:

  • zvýšené popôrodné krvácanie
  • poruchy krvi
  • zvracanie
  • arytmia – pomalá činnosť srdca matky alebo plodu
  • hromadenie vody v tele (až otrava vodou)
  • ovplyvnenie oziev plodu
  • problémy s krvným tlakom
  • krvácanie do priestoru pri mozgu

Navyše, vysoké dávky oxytocínu môžu spôsobiť:

  • nadmernú činnosť maternice s veľmi silnými (hypertonickými) sťahmi
  • ktoré môžu poškodiť plod nedostatkom kyslíka
  • môžu viesť k popôrodnému krvácaniu
  • až k pretrhnutiu maternice

Vysoká jednorazová dávka podaná do žily môže vyvolať poruchy srdcovej činnosti.

* samozrejme, podanie oxytocínu nerovná sa automaticky niektorý z vedľajších účinkov..

Avšak, keby ste počúvali/čítali desiatky príbehov z našich pôrodníc, tak by ste si všimli, že sa opakujú príliš často.

A ako to býva zvykom, máloktorý lekár poškodenej žene povie, že je to z toho, že jej chceli „pomôcť“ umelým oxytocínom.
Väčšinou ju odbijú vetou, že sa to stáva a že to prejde.. A ďalej ju len pozorujú  a ďalej sa šíri presvedčenie, že pôrod je nebezpečná udalosť, ohrozujúca matku aj dieťa, a preto je nutné byť v pôrodnici pod dozorom lekárov a prístrojov – aby mohli okamžite zasiahnuť a zachrániť životy.

A ženy sú im za túto záchranu roky vďačné.

Tieto „poškodené ženy“ nežiadúcimi účinkami sú v pôrodniciach tak bežné, že to zdravotníkom príde NORMÁLNE.

Ale to, že je niečo bežné, neznamená, že je to normálne.

Normálne by mala byť žena s dobrým pocitom, schopná starať sa o svoje novorodeniatko.

Čo je to vlastne ten oxytocín?

Oxytocín je telu prirodzený hormón, ktorý produkuje náš hypotalamus pri určitých príjemných činnostiach, napr. pri milovaní, pri pôrode, pri dojčení, pri spoločnom rodinnom stolovaní… Preto sa nazýva hormón lásky.

A ako funguje počas pôrodu?

Pri pôrode vylučuje ženské telo zvýšené hladiny oxytocínu. Ten totiž podporuje sťahy maternice.

Tým, že sa zvyšuje vylučovanie oxytocínu, automaticky dostane mozog signál, aby začal produkovať aj zvýšené hladiny endorfínov. To sú opioidy, ktoré pomáhajú žene zvládať bolesť.
Čiže – čím viac oxytocínu, tým intenzívnejšie sťahy. No zároveň aj viac endorfínov, a tým väčšia úľava od bolesti. Nádherná harmónia.

Podaním syntetického oxytocínu je však táto harmónia narušená.

Oxytocínu je síce dosť v maternici, no prirodzeného sa vylučuje menej. Pretože receptory v maternici zaznamenali jeho hladinu ako dostatočnú a nedávajú mozgu viac signál na ďalšiu tvorbu.
A nižšia tvorba oxytocínu sa rovná nižšia tvorba endorfínov.

Následkom toho žena začne mať intenzívnejšie kontrakcie, ktoré sú pre ňu ohromne bolestivé, ťažko znesiteľné až úplne nezvládateľné.

A už tu máme riziko zvýšenej potreby liekov proti bolesti či epidurálky. A s nimi ďalšie nežiadúce účinky.. a ďalšie zásahy.

* viac o oxytocíne a o tom, ako funguje, nádjete v tejto voľne dostupnej príručke alebo v tejto úžasnej knihe od M. Odenta.

A ako vplývajú tieto oxytocínové zásahy na dieťa?

Zatiaľ som písala viac-menej o tom, čo sa deje so ženou po podaní synt.oxytocínu. No pokiaľ je pôrod takto urýchľovaný, býva to veľká záťaž aj pre dieťa.

Dieťa sa totiž v pôrodných cestách musí točiť a hľadať, ako a kadiaľ postúpiť ďalej. A to môže robiť len v čase, keď naň nepôsobí kontrakcia, keď je maternica uvoľnená.

Ak idú kontrakcie krátko po sebe, dieťa nemá dostatok časového priestoru, aby sa vhodne natočilo. A môže byť silou tých sťahov tlačené úplne nevhodným spôsobom. A takto vznikajú rôzne pôrodné poranenia a „nevhodné“ polohy a podobné komplikácie, ku ktorým bez oxytocínu proste nedochádza.

Navyše, interval medzi jednotlivými kontrakciami dáva dieťatku priestor na nádych (keďže počas kontrakcie prechádza placentou menej kyslíka). Po syntetickom oxytocíne sa však dostáva do takej situácie, ako keď človeka ženú bičom na vysokú horu a nedajú mu vydýchnuť. A takto vzniká tieseň plodu.

Oxytocín aj po pôrode, vždy, pre istotu

Jedným z najrutinnejších a najviac využívaných zásahov do pôrodu je podávanie liekov na podporu vylúčenia placenty (väčšinou obsahujú účinnú látku metylergometrín alebo syntetický oxytocín).

Tieto lieky podporujú sťahy maternice a urýchľujú odlúčenie placenty.

Niekedy nastáva situácia, že placenta sa nechce odlúčiť, prípadne maternica sa nezačne sťahovať. Príčinou je práve vyššie spomínaný postup, kedy počas pôrodu bol žene podaný syntetický oxytocín (často zbytočne), čo má potom za následok nedostatočné zavinovanie maternice po pôrode.

Horšie však je, že sa používa aj v prípadoch, kedy šiel celý pôrod prirodzene (väčšinou vďaka pôr.prianiu ženy). Len tak, zo zvyku, resp. pre istotu. No najhoršie na tom je, že sa používa bez informovaného súhlasu ženy, veľakrát bez jej vedomia.

Predstavte si situáciu v pôrodnici:

Žena porodí dieťa. Počas pôrodu okolo nej chodila nejaká PA, ktorá ju – v tom lepšom prípade – občas povzbudila, uistila, odpovedala na jej otázky…. Po pôrode žena leží, dieťa má na sebe, je opojená láskou, plná dojatia, niekedy extázy… A v tomto euforickom stave za ňou príde presne tá PA, s ktorou počas pôrodu nadviazala akýsi vzťah, a povie: „Teraz Vám dáme niečo, aby sme predišli veľkému krvácaniu a aby ste sa zbytočne nevyčerpala.“

A ak žena nie je vopred informovaná o týchto bežných nemocničných postupoch, na 99% nebude vôbec protestovať. Čiže v podstate súhlasí. Aj v prípade, že pôvodne nechcela žiadny zásah navyše.

A ako je to možné?

Totiž také „KRVÁCANIE je pre ženy počas celého tehotenstva vnímaný ako veľké riziko. Bohchráň, aby sa objavila kedykoľvek od otehotnenia čo len kvapôčka krvi.

Okrem toho, pôrod je v celej našej spoločnosti spájaný s krvácaním.

A toto konkrétne slovíčko, resp. predstava krvácania, vyvoláva v človeku STRACH.

Tu vidíme dokonalý príklad toho, ako strach ovplyvňuje naše rozhodovanie a činy.

A nielen strach ženy. Ale najmä strach zdravotníkov. Väčšina pôrodníkov sa zrejme zhodne, že najväčší strach je z popôrodného krvácania. Práve strach je dôvodom mnohých rutinných zásahov v pôrodniciach.

Ale báť sa nemusia, pretože tu majú tieto lieky, ktoré sú PREVENCIOU krvácania. Takže by to malo byť predsa v poriadku, dať ich preventívne. Dokonca znižujú riziko, že by sa maternica po pôrode ďalšie dni nesťahovala (nezavinovala) správne.

Ale tu by sme si mali položiť otázku: PREČO by sa nemala zavinovať správne?

– Nuž, deje sa to. A prečo? Pretože žene sa nevylučuje dostatok oxytocínu. A prečo sa jej nevylučuje dostatok oxytocínu? No pretože je na oddelení šestonedelia. A ako to chodí v našich pôrodniciach? Klasika: separácia matky a dieťaťa, neustále rušenie a odnášanie na vyšetrenia, nacvičovanie dojčenia, protichodné rady, vyhrážky….

Až je z toho žena v strese. A keď je v strese, vylučuje iné hormóny, nie oxytocín, resp.nie v takých dávkach, ako je potrebné (pre správne zavinovanie maternice a dojčenie). Tým pádom sa maternica nemusí dostatočne sťahovať. Tým pádom hrozí väčšie krvácanie. A už tu máme ďalšie problémy.

Áno, toto nemusí nastať vždy.

Lenže nesmieme zabúdať, že ako všetky lieky, tak aj tieto majú nežiadúce účinky. Práve v tejto krehkej chvíli, kedy sa končí pôrodný proces a nastupuje laktačný proces, môžu negatívne ovplyvniť začiatok dojčenia.

Začarovaný kruh.

Kedy má zmysel podať syntetický oxytocín?

Aby som nevyznela jednostranne, zaujato. Samozrejme existujú situácie, kedy je fakt reálne výhodné mať po ruke pôrodnicu, lekárov, všetky tie medikamenty a prístroje.

Podanie oxytocínu má význam v dvoch prípadoch:

  1. po podaní epidurálu, ak nastane stav (nežiadúci účinok), že sa kontrakcie výrazne spomalia alebo úplne zastavia (tu však už nemôžeme hovoriť o prirodzenom/normálnom pôrode)
  2. pri pôrode placenty, ak sa neodlučuje ani po 2 – 3 hodinách a žena v nejakej miere začne krvácať

A tiež chápem jeho podanie v situáciách – teda v pôrodnici – kedy:

  1. pôrod je rozbehnutý, postupuje a potom sa proces zastaví. A nejde ho prirodzenou cestou opäť rozbehnúť ani po niekoľkých hodinách (2-3 hod.)
  2. pôrod trvá skutočne dlho, napr. žena má kontrakcie oveľa dlhšie, než 12 hodín, pôrod síce postupuje, žena sa otvára, ale extrémne pomaly… a hrozí, že žena sa ešte pred 2.dobou pôrodnou úplne vyčerpá (pozor, nemýľme si však poslíčky, pri ktorých sa dá uľaviť napr.teplom, a skutočnými, výraznými kontrakciami)

!! Tu by som však vedela polemizovať o tom, či by nestačilo počkať tie dve hodinky, samozrejme s pravidelným posluchom oziev dieťatka, aby sa pôrod rozbehol opäť sám. A ak sa nerozbehne ani po masáži, aromaterapii, reboze aťď, tak by sme sa mali zamyslieť nad tým, v akom emočnom a psychickom stave je žena (narážam na strachy, úzkosti, nepodporu, autoritatívny, zastrašujúci prístup lekárov) a ako na ňu vplýva prostredie (svetlo, rušenie, rozhovory, pachy).
V prírode to tiež funguje tak, že ak je rodiaca samica v ohrození, tak pokiaľ je ešte čas, pôrod sa zastaví. Ak sa dostane do ohrozenia už na vrchole pôrodu, vplyvom hormónov mláďa okamžite vypudí.

V akomkoľvek inom prípade, ako vyššie spomenutom, vám DÔRAZNE ODPORÚČAM, milé žienky, aby ste podanie oxytocínu dobre zvážili. Aby ste sa pýtali lekárov na skutočný dôvod, prečo túto liečbu navrhujú a aké alternatívy existujú. A aby vám pravdivo povedali nielen o výhodách, ale aj o rizikách zásahu.

Presne toto je potom informované rozhodnutie na základe informovaného súhlasu (inf.súhlas totiž nie je len podpísanie papieru).

Aké sú alternatívy namiesto syntetického oxytocínu?

Záleží na tom, akú situáciu s ním treba riešiť.

V prípade, že sa pôrod zastavil a nepostupuje:

  1. oddych – vo väčšine pôrodov potrebuje žena aj dieťa nejaký čas na oddych ešte pred finálnou fázou, doprajte si ho
  2. zmena polohy – ak ležíte/sedíte, tak sa postavte, krúžte panvou, choďte…
    – ak stojíte, vyskúšajte ľah na boku
  3. zmena prostredia – ste vo vode/sprche? – tak vylezte
    – ste na sále/izbe? – tak skúste vlažnú sprchu
  4. masáž – bokov a krížov, s rebozo šatkou, reflexná
  5. aromaterapia – jednoznačne najúčinnejšia je ŠALVIA (Clary Sage), alebo ROZMARÍN, JAZMÍN

V prípade, že pôrod je extrémne dlhý a pomalý:

  1. zmena prostredia – najčastejšia príčina býva nedostatok intimity, pocit „sledujú ma“, vyskúšajte ísť niekam, kde je tma, ticho, menej ľudí (sprcha, wc) alebo použite slúchadlá a odpojte sa od sveta
  2. zmena polohy – ak už lekári navrhnú oxytocín, zmobilizujte sily a vystriedajte rôzne polohy, pohyb
  3. aromaterapia – rovnako, ako vyššie

V prípade krvácania – ak nie je príliš akútne

  1. aromaterapia na brucho zmes ŠALVIA (Clary Sage) + SLAMIHA (Helichrysum)+ MäTA (Peppermint) + CYPRUS (Cypress) vmasírovať a na to pritlačiť studený obklad
  2. homeopatia – na začínajúce silnejšie krvácanie – Arnica, Belladonna, China a ďalšie – tu však dôrazne odporúčam sa ešte pred pôrodom poradiť s homeopatom o dávkovaní a konkrétnych indikáciách!!

V prípade placenty, ktorá sa dlho neodlučuje

  1. ak dlho čakáte na placentu, v drvivej väčšine zaberie zmena polohy, pohyb panvou a jemné pritlačenie – čupnutie, prípadne pohupovanie/krúženie panvou a nie je potrebné ani ďalšie zásahy (v pôrodnici to však býva rýchlo rýchlo a poležiačky, čo je chyba)
  2. samozrejmosťou má byť kontakt koža na kožu s bábätkom a prvé dojčenie – vtedy ide zvyčajne všetko hladko
  3. homeopatia – Arnica, Cantharis, Sepia, Pulsatilla – tiež odporúčam vopred konzultáciu s homeopatom

V prípade výrazného, akútneho krvácania

Ak je krvácanie masívne, samozrejme treba bez debaty volať 112 a následne využiť prevoz do pôrodnice (oni sa tam môžu zatiaľ nachystať). A ak ste v pôrodnici, tak ok. V týchto prípadoch vďaka za lieky a lekárov. Pre takéto prípady je to všetko potrebné, nie pre zbytočné zásahy „pre istotu“ do normálneho pôrodného procesu.

Čo ak už syntetický oxytocín dostanete?

Samozrejme, udiať sa môže hocičo. Pôrod nie je len o vašej príprave, ale aj o ceste dieťatka. A každé jedno je iné, jedinečné. Ak sa vedome rozhodnete súhlasiť s oxytocínom, je dobré vedieť zopár vecí:

  1. prínosy a riziká po prečítaní tohto článku už poznáte
  2. to, ako funguje, približne viete
  3. nežiadúce účinky nemusíte nutne mať, preto sa na ne nesústreďujte
  4. je to vaše vedomé rozhodnutie, tak príjmite toto liečivo ako pomocnú ruku, ako niečo, čo vám pomôže, nie ako niečo, čo vás zničí
  5. zmeny sa po podaní pravdepodobne budú diať, preto je veľmi dôležité, aby ste mali pri sebe osobu, ktorá vás v náročných chvíľach skutočne podrží, ktorá ostane duchom prítomná a na zemi, niekoho, kto sa nedá strhnúť stresom z príliš silnej a ohromujúcej bolesti (čo samozrejme nemusí nutne prísť)
  6. a vzhľadom k bodu č.5. je dôležité, aby ste ešte PRED pôrodom zvážili, kto bude s vami v pôrodnici (aby muž nebol nakoniec viac vystresovaný ako vy)
  7. nič si spätne nevyčítajte a ak by sa taký pocit dostavil, vrele odporúčam kontaktovať uvedomelú dulu či PA, s ktorou si to preberiete do všetkých detailov

Verím, že tento článok je pre vás prínosný, ak sa pripravujete na pôrod. A možno aj v prípadoch, ak ste po pôrode, ktorý nedopadol podľa vašich predstáv. Možno vám dá nejaké odpovede.

Budem rada, ak ho budete zdieľať s tehotnou ženou vášmu srdcu blízkou, aby mala informácie vopred.

Ak by vo vás vyvstali po prečítaní článku otázky, či nebodaj výčitky, že ste niečo nejak ne/urobila, určite mi napíšte ♥

Je maminka troch detičiek, ktorá sa po narodení prvej dcérky doslova prebudila a prešla od konzumu k prirodzenému a vnímavému prístupu v materstve, zdraví a v ostatných oblastiach svojho života. Po krásnom domácom pôrode druhého synčeka prežila vedomé prepojenie matky a dieťaťa. Vtedy pochopila, že spôsob, akým sa k dieťaťu pristupuje od počatia a akým sa pristupuje k žene a dieťaťu počas pôrodu, zásadne ovplyvňuje ich vzťah, zdravie a celý ďalší život. A práve pôrod v láskyplnom a bezpečnom prostredí vníma ako zásadný krok k zmene stavu našej spoločnosti a našej planéty. Preto sprevádza ženy počas tehotenstva a pomáha im pripraviť sa na prirodzený a jemný pôrod. Na tejto ceste využíva silu darov prírody - čisté éterické oleje - a tiež vedomú prácu s mysľou. Moju cestu až sem si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.