Nedávno mi prišla na instagrame správa, čo by som poradila žene, ktorá je v treťom trimestri a má riadnu chrípku. Nechce syntetické lieky z lekárne, ale oleje nepoužíva.
Priznám sa, že na prvú šupu som vôbec nebola schopná dostať zo seba tipy na prírodné riešenia 😀 Tak veľmi som si už zvykla VŠETKO riešiť pomocou éterických olejov, že som normálne musela rozhýbať mozog 😀
Ale rýchlo som prišla na perfektný a overený protokol á la Lenka Daru 🙂
Sama som totiž v druhom tehotenstve prešla hrozne nepríjemnou chrípkou a silným kašľom. Oleje som vtedy ešte nepoznala, no lieky som nebola ochotná do seba dávať (to bolo to obdobie, kedy som používala len kokosový olej a ocot na všetko – žiadna drogéria, žiadna kozmetika).
A keďže sa mi miliónkrát potvrdilo, že ak sa niečo spýta jedna žena, niekde vonku je minimálne jedna ďalšia, ktorá rieši rovnakú vec.
Preto tu pre všetky z vás spíšem podrobný protokol, ako na chrípku, nádchu, virózu (…doplňte si, čo chcete) v tehotenstve prírodnými prostriedkami:
To znamená to často omieľané:
Ak spozorujete prvé príznaky nejakého bacilu, prípadne viete, že ste boli v blízkosti niekoho, kto vás už mohol niečím nakaziť (v prechodnom období je to v podstate akákoľvek návšteva supermarketov a nákupných centier), hneď zvýšte všetky z hore uvedených krokov. Akurát si starostlivo všímajte svoje telo, ako reaguje na pohyb vonku – niekomu môže telo signalizovať, že 2-hodinová prechádzka v 5 stupňoch vonku už je cez čiaru.
Pri nádche sa mi osvedčil klasický trojboj z našej špajze: citrón + cesnak + cibuľa 🙂
Ak to znesiete (keďže vieme, že v tehotenstve je čuch obzvlášť citlivý), nakrájajte cibuľu na kúsky a dajte si ju v miske do blízkosti hlavy, keď spíte/oddychujete. Úžasne uľavuje od upchatého nosa.
Môžete si spraviť cibuľový čaj alebo cibuľový sirup – receptov na webe nájdete plno, ja ho robím tak, že cibuľu vyvarím s bylinkami (podľa konkrétneho problému proti kašľu, zápalu a pod.), vylúhujem a ochutím medom. Alebo cibuľový sirup – nakrájate cibuľu, polejete medom/posypete cukrom a keď cibuľa pustí šťavu, užívate po lyžiciach niekoľkokrát denne.
Citrón pridajte do čaju, do cibuľového sirupu, alebo si spravte silnejšiu bombu proti chrípke:
nakrájajte cesnak, zázvor, citrón, zalejte medom a užívajte po lyžičkách niekoľkokrát denne.
Cesnak je už silnejší kaliber – považuje sa za prírodné antibiotikum. Ja sama som si s ním riešila všetky ťažkosti počas druhého tehotenstva- od boľavého zubu (brutálne znecitlivie tkanivo 😀 že až zub prestane bolieť), cez zapálené hrdlo až po chrípku a kašeľ. Ak by vám vyslovene nechutil, kúpte si prázdne kapsule a užívajte nakrájaný na tenké pásiky v kapsuliach.
Pri nádche a upchatých dutinách úžasne pomáha naparovanie: spravte si bylinný odvar (rumanček kamilkový, tymián, či iné), dajte do misky a naparujte sa nad miskou pod uterákom. Vraj pomáha aj vývar zo zemiakových šupiek, to som však osobne ešte neskúšala.
Kašeľ v tehotenstve je fakt nepríjemný. Sama som toto leto zažila, ako môže človeka zložiť 2-týždňový dráždivý kašeľ, a to som nebola tehotná. Dva mesiace po vyliečení som mala pocit, že mám zlomené rebro! Najhoršie na tom je, že neexistuje prostriedok, ktorý vám kašeľ nejakým zázrakom vylieči (ale verím, že sila mysle je ohromná a dokáže zázraky).
Z olejov mám úžasné skúsenosti s EO Tymián a Mäta, no zázraky na počkanie nerobia. To však nerobia ani syntetické lieky z lekárne na utíšenie kašľa (na pár minút vám uľavia, ale budete z nich oťapená aj dve hodiny!)
Ak nechcete/neviete využiť silu aromaterapie, stále vám ostáva sila bylín. Ja som používala pri kašli tento recept na obklad proti kašľu:
na oleji/masti som zohriala nakrájanú cibuľu, tvaroh, sušený rozmarín a tymián a natrela som si túto zmes na hrudník a krk. Preložila som potravinárskou fóliou a zakryla ohriatou plienkou. Opakovala som tieto obklady niekoľkokrát denne.
Striedajte s naparovaním nad bylinným odvarom (rumanček, tymián, zmes bylín).
V lekárničky mám ešte aj tieto veci proti kašľu:
Kaloba kvapky – výťažok z muškátu – mám z lekárne a pomáhajú pri ochorení horných dýchacích ciest. Niežeby som nemala na tieto problémy oleje, ale v lete, keď sme chytili celá rodina strašnú chrípku, tak som zo zúfalstva siahla po hocičom, čo by nám mohlo pomôcť. A toto mi poradila naša pani pediatrička, ktorej veľmi dôverujeme. Takže ak nemáte oleje a ste za prírodné riešenia, vyskúšajte pri nádche, chrípke či kašli.
A skvelé skúsenosti mám už niekoľko rokov so sirupom z mladých smrekových výhonkov! Je mňamkóózny! Deti ho milujú a je to taký osvedčený pomocník už stovky rokov. Môžete použiť aj smrekovú tinktúru alebo aj skorocelový sirup.
Pri takej črevnej chrípke, kedy vás trápi hnačka a zvracanie, mám skvelú skúsenosť s týmto výrobkom z lekárne:
Keď som mala takú črevnú pliagu, že som vážne začala uvažovať, že idem na pohotovosť, nech mi pichnú niečo – hocičo, len aby to prestalo, inak umrem, zbehol mi môj drahý Dušanko do lekárne a tam mu dala pani čierne uhlie (čo je vždy super mať doma, aj pre prípad napr. požitia nejakej nevhodnej látky) a tieto šumivé tablety Fluidex, ktoré ak nezaberú, tak už len pohotovosť s infúzkou. Mala som to piť po lyžiciach. Bože môj! Ale tá úľava! Prišla okamžite! Nie je to extra prírodné, avšak vysiliť sa v tehotenstve zvracaním nie je bohviečo a skončiť na infúzkach v nemocnici, kde môžete nachytať ďalšie tri bacily, no, radšej si dám ten Fluidex.
Samozrejmosťou pri hnačke a zvracaní je dodržiavať diétu! Ale fakt nič nepapať! Aj keď sa vám polepší. Spočiatku pite tekutiny len po lyžičke, tak každých 10 minút. Postupne pridávajte množstvo.
Mnohým ľuďom zaberá pri nevoľnosti aj Coca-Cola, to už však nechám na vás 😀 A pri sebe aj pri deťoch mám skvelé skúsenosti s čiernym čajom a s čajom zo sušených čučoriedok – po lyžičkách.
Toto je ťažkosť, ktorú neradno podceňovať a už vôbec nie počas tehotenstva. S olejmi mám fantastické skúsenosti a vždy mne (aj dcére) zabrali v priebehu pár hodín. Ak si nie ste istá, radšej choďte za lekárom. Ja to robím tak, že počkám do rána, ako sa veci vyvinú. Zatiaľ som sa tomu vždy vďaka olejom vyhla.
Z iných prírodných prostriedkov vám pomôže kapucínka – tinktúra a čaj, alebo brusnice či brusnicový čaj. Samozrejme aj akákoľvek bylinná zmes na podporu močových ciest.
Ak pocítite len náznak nejakého nekomfortu pri cikaní, hneď, ako je to možné, výrazne zvýšte príjem tekutín. Odporúčam pridať do pohára párkrát denne 1 ČL jablčného octu alebo sódy bikarbóny.
Môžete vyskúšať teplý kúpeľ s octom či sódou. Zvnútra aj zvonka podporujú zásadité prostredie v našom tele.
Tieto super kvapky z Finclubu mávam doma vždy – tinktúru z echinacey. Môžete samozrejme použiť aj inú značku alebo zohnať od bylinkárky.
Toľko z mojej prírodnej lekárničky 🙂 Verím, že v niečom som vás inšpirovala. Keby ste mali nejaké otázky k jednotlivým receptom, môžete mi napísať. Alebo ak máte nejaké vlastné overené tipy, ktoré tu nespomínam, budem veľmi rada, keď so mnou (a vlastne s ostatnými žienkami) pozdieľate aj ďalšie recepty 🙂
Každopádne vám veľmi prajem, aby ste tieto recepty nemuseli nikdy použiť. A ak náhodou aj áno, tak nech ste čím skôr fit ♥
A keby vás zaujímali aj ďalšie takéto podrobné tipy, ako si poradiť s inými zdravotnými ťažkosťami v tehotenstve (bolesti, nevoľnosti, kŕče, tlak, mykózy, opuchy a mnoho ďalšieho), do hĺbky idem v tomto online kurze Tehotenstvom prirodzene a zdravo, tak pozrite 🙂