Pred pár dňami som na svojom IG účte zdieľala krátke video od jednej pôrodnej asistentky, na ktorom bolo pekne zblízka vidno, ako novorodenec leží bruškom na hrudníku matky pri prsníku a zdravotníčka mu intenzívne trie chrbátik utierkou.
Nepamätám sa, kedy naposledy som mala tak plný inbox s reakciami od svojich sledovateliek!
Toľkých žien sa to nejakým spôsobom dotklo! Toľko žien ostalo v šoku, zhrozených, znechutených, mnohé ďalšie mali otázky, že prečo mu to robia, niektoré mi písali svoje skúsenosti… A ja ĎAKUJEM každej jednej za každú reakciu ♥
Chcela by som k tomu napísať pár slov.
Ide vlastne o celkom bežnú prax, kedy sa novorodenec po pôrode takýmto spôsobom stimuluje. Ako väčšina pôrodníckych postupov, aj tento môže byť veľmi nápomocný, napr. ak dieťatko ani po niekoľkých minútach nezačne dýchať pravidelne.
Bohužiaľ sa to však deje omnoho, omnoho častejšie, než je nutné (koniec koncov, ako aj všetky pôrodnícke zásahy, postupy, vylepšenia).
Predstav si čerstvo novorodeného človiečika:
niekoľko dlhých mesiacov bol v maternici, v teplej vode, ktorá tlmila všetky prejavy z vonkajšieho sveta – zvuky, svetlá, dotyky, nárazy… po narodení je zavalený intenzívnymi vnemami, má čo robiť už len s týmto… A naša medicína mu k tomu prikladá ďalšie nálože v podobe „pohrome predchádzajúcich zásahov“, ako napr.: odsávanie dýchacích ciest strčením odsávačky hlboko do pusinky (=bolesť), prestrihávanie pupočníka príliš skoro, čo mu môže spôsobiť krátkodobý nedostatok kyslíka (=stres), strkanie teplomeru do konečníka (toto je podľa mňa absolútne neprijateľné zaobchádzanie s telom bábätka!), kvapkanie do očí, pichanie injekcie… alebo aj takéto stimulácie v podobe intenzívneho trenia kože či otočenie dolu havou a tľapnutie po zadku či chrbte (prosím, povedzte mi, že sa to už NIKDE na svete nedeje!)…
Ja chápem, že lekári tieto rutinné postupy robia preto, lebo sú presvedčení, že je to neinvazívne, že dieťa to nepoškodí ani nebolí a keby, aj tak si to nebude pamätať, no vďaka nim predchádzajú komplikáciám a úmrtiu. (ale som si vedomá aj toho, že často si idú tie svoje rutiny kvôli tomu, že chcú byť „chránení“, že kdyby něco, majú alibi, že spravili maximum..)
Verím, že mnohé postupy skutočne pomáhajú v prípade, ak nastanú komplikácie a predchádza sa vďaka nim nebodaj úmrtiu bábätka.
ALE! problémom je, že sa mnohé z nich robia plošne každému novorodencovi, alebo sa robia aj v prípadoch, kedy nie sú potrebné.
Napríklad odsávanie odsávačkou všetkých bábätiek „pre istotu“? (dá sa to nežne matkinými ústami) … alebo ak novorodenec neplače, tak ho stimulujú takýmto zaobchádzaním?! (preboha načo?!nemusí plakať!) … o prestrihávaní pupočníka v tomto článku radšej pomlčím…
Je bežné a pre mnoho ľudí normálne, že novorodenec musí absolvovať určité procedúry.. takmer nikto to nevidí ako stresujúci a zbytočný zásah.. dokonca ani mnoho žien, ktoré sú k bábätkám maximálne vnímavé, nežné a rešpektujúce.. V našej spoločnosti sa mnoho poškodzujúcich vecí pokladá za normu.
Lenže to, že je niečo bežné, neznamená, že je to normálne.
Predstav si ženu tesne po pôrode:
v opojení hormónov, v extatickom stave (či kľudne aj v zničenom a vyčerpanom), telo má unavené po životnom výkone, plné vnemov, ktoré nikdy predtým necítila, hlavu plnú myšlienok (či úplne prázdnu) ..na sebe má bábätko.. možno ma privreté oči, možno sa smeje (či plače), možno vydychuje po makačke… možno na dieťatko pozerá, no deje sa s ňou/okolo nej mnoho úkonov (injekcia na pôrod placenty, šitie, meranie tlaku…) a okolo je plno ľudí (partner, pôrodník, pôrodná asistentka, neonatológ, sestričky….)
Myslíš si, že v tomto stave, v tomto rozpoložení, si uvedomuje, že s jej dieťatkom trasú? že ho „stimulujú“ takouto suchou masážou?
Pochybujem…(alebo máloktorá)
Až kým to neuvidia takto „zaostrené“ na detail
Ako v tom videu, čo som zdieľala… kde je vidno tú absurditu, tú drsnosť, hrubosť.
Niekto môže namietať, že video je vytrhnuté z kontextu. Ja som však názoru, že ho spravili DOKONALE. Presne z tohto dôvodu. Že len takto detailne to ľuďom udrie do očí.
(A pre pochybovačov – to dieťa na videu má peknú ružovú farbu, to znamená, že srdce funguje, pľúca dýchajú a telo má okysličené, navyše plače… ak aj predtým potrebovalo stimuláciu, nerozumiem, prečo s ním naďalej takto drsne zaobchádzajú)
Naozaj nemám rada strašenie, manipuláciu a podobné techniky. Skôr som za inšpiráciu, ako sa to dá inak, krajšie a prečo je to prirodzené lepšie…. No niektorým ženám možno až takéto boľavo nepríjemné video otvorí oči a začnú sa zaujímať o to, ako ochrániť svoje dieťa pred stresujúcou rutinou a začnú sa na svoj pôrod skutočne pripravovať. Preto zdieľam a hovorím aj o menej pozitívnych témach.