Je levanduľa bezpečná počas tehotenstva?

Za posledné dni ku mne prišla otázka, či je levanduľový éterický olej bezpečný v tehotenstve. Zrejme tieto informácie odniekiaľ z internetu alebo z časopisu pôsobia celkom dôveryhodne, keďže som na túto otázku odpovedala už niekoľkokrát.

Našťastie som už pred pár mesiacmi čítala článok od Roberta Tisseranda, v ktorom rozoberá práve bezpečnosť  levandule v tehotenstve. R. Tisserand je popredný svetový odborník na aromaterapiu a venuje sa predovšetkým bezpečnosti používania éterických olejov.
Ak sa chcete zahĺbiť do bezpečnosti okolo éterických olejov dôkladne, odporúčam vám jeho stránky, knihu alebo rovno kurz.

A vzhľadom k opakujúcej sa otázke by som rada napísala zopár informácií sem do tohto blogu. Vychádzam z tohto článku na jeho stránkach.

Najčastejšie otázky ohľadom bezpečnosti levandule

  • Je levanduľový olej bezpečný počas tehotenstva?
  • Je levanduľový EO menštruačným stimulátorom?
  • Je levanduľový EO stimulátorom maternice?
  • Ak áno, aká je bezpečná dávka?

Z článku:
„Osobitné riziká, ktoré by sa uplatňovali v prvom trimestri, sú
a) zvýšené riziko potratu
b) riziko malformácie plodu

 Tieto riziká však nezmiznú po troch mesiacoch, a preto obmedzenie vyhýbania sa reprodukčne toxickej látke v prvom trimestri má zmysel iba vtedy, ak existujú dôkazy na podporu tohto tvrdenia. Je však levanduľový olej vôbec reprodukčne toxický?

Čo sa píše v odbornej literatúre?

Na začiatok vysvetlím jeden opakujúci sa pojem:
Emenagógum = menštruačný stimulátor – môže pôsobiť priamym stimulovaním kontrakcií maternice alebo stimuláciou produkcie hormónov, ktoré vyvolávajú menštruáciu.

A teraz možno trochu dlhého nezáživného čítania, ale všímajte si roky, v ktorých odborníci na aromaterapiu dané tvrdenia zverejnili.

Z článku:
Bartram (1995) definuje emenagógy takto: „Rastlinné náhrady hormónov, ktoré stimulujú hypofýzu, aby produkovali viac gonadotropných hormónov. Byliny, ktoré iniciujú a podporujú menštruačný tok. Väčšina z nich sú toniká a stimulátory maternice a pôsobia na normálnu funkciu ženského reprodukčného systému. Nepoužívajú sa v tehotenstve, okrem prípadov, kedy má lekár na to vážny dôvod  v prvých týždňoch. “ Bartram uvádza zoznam 54 bylín, ale levanduľa nie je jednou z nich.
 ….
Absencia levandule v zozname Bartrama nie je prekvapujúca, pretože sa tradične nepovažuje za bylinu, ktorej sa treba v tehotenstve vyhýbať , ani za stimulátor maternice.  
Culpeper (1652) uviedol, že „levanduľa… povzbudzuje ženský cyklus“, t.j. stimuluje menštruáciu, ale hovoril o levanduli širokolistej (spike), nie o levanduli úzkolistej.
….
Jean Valnet (1964) označuje levanduľu ako emenagógum, keď sa používa vnútorne, hoci nedáva kontraindikáciu počas tehotenstva.
Lawless (1992) tiež uvádza levanduľový olej ako emenagógum, hoci sa neobmedzuje len na vnútorné použitie a podobne neuvádza  kontraindikácie v tehotenstve
.
Franchomme a Pénöel (1990) vôbec neudávajú žiadne kontraindikácie pre levanduľu a nespomínajú menštruačnú stimuláciu, ale uvádzajú antispazmodické pôsobenie.“

Antispazmodické pôsobenie na maternicu znamená, že daná látka uľavuje od menštruačnej bolesti, a nie to, že látka stimuluje menštruáciu.

Tu môžeme vidieť, že levanduľa NIE JE radená medzi byliny, ktoré by preukázateľne pôsobili na menštruačný cyklus tak, že by menštruáciu vyvolávali, ani že by stimulovali činnosť maternice, čo by mohlo viesť k predčasnému pôrodu alebo k potratu.

Kde sa teda vzali informácie, ktoré levanduľu v tehotenstve neodporúčajú?

Z článku:
Davis (1999) hovorí, že levanduľový olej je nápomocný pri „znižovaní … skleróznej menštruácie“ a že by sa mu počas prvého trimestra malo vyhnúť. Patricia Davis pravdopodobne nadviazala na používanie výrazu „emenagógum“ spoločnosťou Valnet a  jej zmienka o vyhýbaní sa levanduli v prvom trimestri bola z jej strany predpokladom.
Tiran (2000) uvádza, že levanduľový olej „obsahuje malé množstvo gáfru ketónu, ktorý môže byť emmenagogický“ a že „by sa mal používať opatrne v ranom tehotenstve
„.
…..
Dielo The Complete German Commission E Monograph uvádza L. angustifolia, kvety aj éterický olej, ako úradne „schválené“, bez vedľajších účinkov a bez kontraindikácií. Zahŕňa to vnútorné použitie 1-4 kvapiek (20-80 mg) éterického oleja ako dennej dávky (Blumenthal et al 1998). Monografie Komisie E sa všeobecne považujú za najuznávanejší zdroj o bezpečnosti rastlinných liekov.

Trochu výskumu a chémie

Z článku:
Gáfor nie je ani reprodukčne toxický, ani abortívny, s výnimkou takmer smrteľných dávok a smrteľná dávka pre človeka je približne 200 mg / kg.
Nepozorovali sa žiadne nepriaznivé účinky na plod pri kŕmení gáfrom u gravidných potkanov pri 1 000 mg / kg / deň ani u gravidných králikov pri 681 mg / kg / deň (Leuschner 1997).
Táto nefetotoxická dávka u králika je ekvivalentná dávke u dospelého človeka 48 g (cca 47 ml) a človek by musel prehltnúť 24 kg levanduľového oleja, aby dosiahol toto množstvo gáfru.

V skutočnosti je množstvo gáfru v pravom levanduľovom oleji veľmi malé a gáfor predstavuje riziko v tehotenstve iba v masívnych dávkach.

Gáfor v levanduľovom oleji preto nepredstavuje žiadne riziko.

Linalool nie je reprodukčne toxický.
Keď sa gravidným potkanom podávala žalúdočnou sondou v dávkach 250, 500 alebo 1 000 mg / kg / deň, v gravidných dňoch 7-17, nevyskytla sa fetálna toxicita ani teratogenita pri žiadnej úrovni dávky (Politano et al 2008).
Táto dávka je u dospelého človeka asi 70 g linaloolu alebo približne 200 g levanduľového oleja.
Linalylacetát nebol na zvieratách testovaný na reprodukčnú toxicitu
.

Výskum ukazuje, že levanduľový olej (L. angustifolia) nie je stimulátorom maternice. Keď sa používa na izolovanú maternicu potkana, v skutočnosti znižuje kontrakcie (Lis Balchin a Hart 1999). Ale levanduľový olej nemá žiadne zjavné nepriaznivé účinky počas pôrodu.

Bol to jeden z desiatich éterických olejov ponúkaných 8 058 ženám v 8-ročnej štúdii v John Radcliffe Hospital v Oxforde vo Veľkej Británii. Aromaterapia však znížila potrebu liečby bolesti. Počas rokov štúdie sa použitie petidínu v študijnom stredisku znížilo zo 6% na 0,2% žien (Burns a kol. 2000).

Čo nám z tohto vyplýva?

Z článku:
Online odkazy na levanduľový olej ako stimulátor maternice zrejme pochádzali z niekoľkých kníh (pravdepodobne začínajúcich Valnetom v roku 1964), ktoré ho popisujú ako emenagógum.
…..

Neexistujú však dôkazy o tom, že levanduľové kvety alebo levanduľový éterický olej stimulujú menštruáciu.

Som si istý, že Patricia Davis cítila, že jej opatrnosť je opodstatnená, ale spätne vidíme, že to bola prehnaná reakcia. Prehnaná chyba z dôvodu bezpečnosti má nevýhodu – vytvára strach, pochybnosti a zmätok.“

Levanduľový éterický olej – pri dodržaní základných pravidiel bezpečného používania éterických olejov – JE BEZPEČNÝ aj v tehotenstve.
Nie je to ani stimulátor menštruačného cyklu, ani stimulátor maternice.

A tak, milé žienky, s pokojným svedomím si môžete aj naďalej užívať výhody tohto harmonizujúceho a upokojujúceho éterického oleja.

Vedeli ste o tom, že tento olej môžete využívať na 30 rôznych spôsobov počas vášho tehotenstva a pôrodu? (A mimo tehotenstva na ďalších 100 spôsobov??)

Úžasné, však? Čo dokáže jeden éterický olej!
Stiahnite si túto levanduľovú PDF brožúrku a dozviete sa takmer 30 tipov pre vaše tehotenstvo 🙂

P.S.:A ak by ste chceli podrobne preskúmať diela vyššie spomínaných autorov alebo štúdie, tak celý zoznam je uvedený v tomto originál článku od Roberta Tisseranda na konci.

Je maminka troch detičiek, ktorá sa po narodení prvej dcérky doslova prebudila a prešla od konzumu k prirodzenému a vnímavému prístupu v materstve, zdraví a v ostatných oblastiach svojho života. Po krásnom domácom pôrode druhého synčeka prežila vedomé prepojenie matky a dieťaťa. Vtedy pochopila, že spôsob, akým sa k dieťaťu pristupuje od počatia a akým sa pristupuje k žene a dieťaťu počas pôrodu, zásadne ovplyvňuje ich vzťah, zdravie a celý ďalší život. A práve pôrod v láskyplnom a bezpečnom prostredí vníma ako zásadný krok k zmene stavu našej spoločnosti a našej planéty. Preto sprevádza ženy počas tehotenstva a pomáha im pripraviť sa na prirodzený a jemný pôrod. Na tejto ceste využíva silu darov prírody - čisté éterické oleje - a tiež vedomú prácu s mysľou. Moju cestu až sem si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.