Do pôrodnice po termíne – pre istotu?

V niektorých pôrodniciach na Slovensku je „v obľube“ taký postup, že tehotnú ženu po vypočítanom termíne pôrodu hospitalizujú do pôrodnice s cieľom kontrolovať stav plodu a ženy, aby sa predišlo možným rizikám.
Väčšinou je to štandardný postup prezentovaný ako jediná alternatíva oproti vyvolaniu pôrodu.
Ak sa žena nepýta na iné možnosti, ak sa nepýta na zmysel a hlbší dôvod tohto postupu, lekár s ňou nijak nediskutuje. A v prípade, že sa pýta, je pravdepodobné, že bude zastrašovaná. Česť výnimkám medzi lekármi

Je to povinné?

Niekoľko žien sa ma už pýtalo:
Musím nastúpiť do pôrodnice? Nemôžem to odmietnuť?

Odpoviem jednoducho:
NIE, nie je to povinné. Nie je to určené zákonom.
ÁNO, môžete túto „ponuku“ odmietnuť.

A keď sa náhodou pýtate:
Mám ísť do tej pôrodnice alebo čakať na pôrod doma?

Tak vám odpoviem:
Toto si musíte precítiť len VY.
Ale možno vám to pomôže, keď sa spolu zamyslíme:

Čo sa so mnou a s bábätkom bude robiť počas hospitalizácie, aby sa tým hroziacim rizikám predišlo?

Čo teda nasleduje po hospitalizácii v pôrodnici, ak ste po vypočítanom termíne pôrodu?
Zrejme najprv bežná administratíva, základné vyšetrenie (tlak, moč, váha, niekde vaginálne vyšetrenie), ubytovanie a následne plno voľného času!

Ak teda nechcete pôrod vyvolať – čo neodporúčam, pokiaľ na to nie je skutočne vážny medicínsky dôvod (a dátum vyšší než vypočítaný termín pôrodu skutočne NIE JE vážny dôvod na ukončenie tehotenstva) – tak vás budú čakať pravidelné neinvazívne vyšetrenia:

  • meranie teploty (asi 1-2x denne)
  • počúvanie oziev bábätka dopplerom alebo stetoskopom (asi 2x denne)
  • pravidelné monitorovanie CTG (toto nebýva každý deň)

Pre hospitalizáciu „po termíne“ majú lekári argumenty, že je to bezpečnejšie, než čakať na pôrod mimo zdravotnícke zariadenie. Lebo v skratke – „kdyby něco“.

Myslia hlavne na to, aby sa dieťatku dobre darilo, aby prežilo do pôrodu a a zvládlo pôrod. A aby bola žena v poriadku.
Jednoducho, ak by sa vyskytli nejaké komplikácie, môžu hneď zasiahnuť.

Všimnite si teraz vyššie, aké vyšetrenia sa pravidelne robia. A premýšľajme spolu, ako týmito vyšetreniami môžu zdravotné sestry zabrániť, respektíve predísť komplikáciám?

Ja viem, pre niekoho z vás budem teraz znieť príliš drsne a bezcitne, no takto som nad tým premýšľala JA, keď som riešila sama v sebe, či ísť alebo neísť do pôrodnice. A takto isto sme k tomu dospeli zakaždým aj s inými žienkami, ktoré túto dilemu so mnou preberali.

Niekedy, keď je v nás príliš veľa strachov, potrebujeme sa na situáciu pozrieť s nadhľadom, preto tie tvrdé slová

Ak vás kontrolujú ráno a večer a CTG záznam robia dajme tomu každý druhý deň a dieťatku nedajbože začne zlyhávať srdiečko poobede, napríklad po natočení CTG, do večera – kým príde sestrička popočúvať ozvy plodu, už môže byť skutočne neskoro.

Netvrdím, že tieto dnešné meracie prístroje sú čisté zlo. V niektorých prípadoch majú svoje opodstatnenie. Dokonca si myslím, že aj taký ultrazvuk je super, lebo vieme vopred, že napr. placenta je v ceste a prirodzený pôrod by nebol možný, a tak nemusíme čakať na krvácanie počas pôrodu, kým by bola žena a dieťa v ohrození.

Výhody:

Ak by sa, napríklad, stalo, že dieťatku prístroj odmeria priveľké odchýlky v činnosti srdca, alebo žena začne náhle krvácať alebo jej náhle vystúpi tlak nebezpečne vysoko a je už v pôrodnici, tak do 10 – 15tich minút jej môžu lekári pomôcť.

Tak isto môže byť toto cesta pre ženy, ktoré majú pocit bezpečia len v prípade, ak sú nablízku lekári so svojimi prístrojmi. (Avšak v tomto prípade si len ťažko predstaviť, že jej pôrod prebehne hladko).

Nevýhody:

Na druhej strane, ak je žena posledné dni pred pôrodom denne monitorovaná, kontrolovaná, niekedy aj pod tlakom vyjadrení: „Ak sa to nerozbehne dovtedy a dovtedy, musíme začať s tým a s tým…“ … vôbec jej to nepomáha uvoľniť myseľ a telo. Namiesto toho je stále – a možno o tom ani nevie – vo väčšom kŕči a stuhnutí. Stále čaká na výsledok vyšetrení, či sa niečo nezhoršilo, nepokazilo a podobne.

A na hladký pôrod treba uvoľnené telo, uvoľnenú myseľ.

Ani toto vám v rozhodovaní nepomohlo?

Môžete sa pokojne spýtať svojho ošetrujúceho gynekológa, ktorý vám hospitalizáciu odporučil, respektíve nakázal, čo vás počas pobytu v pôrodnici čaká, aké monitorovanie vášho stavu a stavu vášho bábätka sa robí a ako často.

Možno nakoniec samy zistíte, že to príliš nemá zmysel a že lepšie vám bude doma pri rodine.

Možno precítite, že je skutočne pre vás lepšie do tej pôrodnice ísť.

A možno sa dohodnete na tom, že na nejaké kontroly budete dochádzať každý druhý deň, ale bez hospitalizácie.

Je maminka troch detičiek, ktorá sa po narodení prvej dcérky doslova prebudila a prešla od konzumu k prirodzenému a vnímavému prístupu v materstve, zdraví a v ostatných oblastiach svojho života. Po krásnom domácom pôrode druhého synčeka prežila vedomé prepojenie matky a dieťaťa. Vtedy pochopila, že spôsob, akým sa k dieťaťu pristupuje od počatia a akým sa pristupuje k žene a dieťaťu počas pôrodu, zásadne ovplyvňuje ich vzťah, zdravie a celý ďalší život. A práve pôrod v láskyplnom a bezpečnom prostredí vníma ako zásadný krok k zmene stavu našej spoločnosti a našej planéty. Preto sprevádza ženy počas tehotenstva a pomáha im pripraviť sa na prirodzený a jemný pôrod. Na tejto ceste využíva silu darov prírody - čisté éterické oleje - a tiež vedomú prácu s mysľou. Moju cestu až sem si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.