Termín pôrodu a ne-presné výpočty

Ako vypočítať termín pôrodu?

Oficiálne sa v pôrodníctve používa nasledujúca schéma, tzv. Naegeleho pravidlo:
Vezmeme si prvý deň poslednej menštruácie a pripočítame k nemu 280 dní.
Alebo – ak vieme deň počatia, pripočítame k tomuto dňu 265 dní.

Tieto výpočty platia samozrejme len v prípade, že menštruačný cyklus ženy trvá 28 dní a ovulácia nastane na 14. deň cyklu.

Narodí sa presne na termín?

Som presvedčená, že je nesmierne dôležité omieľať stále dookola skutočnosť:

Termín pôrodu NIE JE deň, v ktorom začne pôrod.

Nie je to deň, na ktorý by sa mala žena, respektíve jej rodina/okolie alebo zdravotníci upínať.
Termín pôrodu je OBDOBIE 14-tich dní pred týmto dátumom a 14-tich dní po tomto dátume.
Ak pôrod začne kedykoľvek počas tohto 29 dňového obdobia, je to úplne v poriadku!

Prešvihli sme termín?

Tehotné ženy sú v súčastnosti vystavované obrovskému tlaku, aby porodili „v termíne“. To znamená ideálne do tohto dňa, alebo aspoň blízko tohto konkrétneho dátumu (+/- pár dní).

V opačnom prípade nad nimi visí hrozba umelého vyvolania pôrodu.

A to ešte nespomínam tlak rodiny a okolia, ktorí ženu neustále bombardujú otázkami typu: Ešte si celá? Už si porodila? Kedy to bude? Nemala si termín už minulý týždeň?! Prečo ešte nie si v nemocnici? atď atď atď…

Prečo sa pôrody vyvolávajú umelo?

Hlavným dôvodom sú obavy zdravotníkov.

Tieto obavy vychádzajú z lekárskych štúdií, ktoré tvrdia, že u detí narodených pri umelo vyvolanom pôrode sa vyskytuje mierne nižšia miera perinatálnej úmrtnosti oproti deťom, ktorých pôrod prebiehal vlastným tempom.

Výsledky tejto jednej konkrétnej štúdie ukázali, že pri pôrodoch indukovaných po 41.tt alebo neskôr bol následne zaznamenaný menší počet perinatálnych úmrtí – jedno dieťa z 2986 pôrodov oproti deviatim deťom z 2953 spontánnych pôrodov. Ak boli vylúčené úmrtia na vrodené abnormality, v skupine umelo vyvolávaných pôrodov nezostávajú žiadne úmrtia a v skupine bez indukcie zostáva sedem úmrtí.
Závery autorov: Politika indukcie pôrodu po 41 ukončených týždňoch alebo neskôr v porovnaní s očakávaním spontánneho pôrodu na neurčito alebo najmenej po jednom týždni je spojená s menším počtom perinatálnych úmrtí.

Absolútne riziko je však extrémne malé. Ženám by sa malo náležite poradiť o relatívnych aj absolútnych rizikách.

Kedy po termíne je to už prenášanie?

Za prenášanie plodu sa väčšinou považuje začiatok 42.tt.

Súčasné štúdie však odporúčajú pôrod vyvolať už od 41.tt!

V dôsledku záverov týchto štúdií je na ženy vyvíjaný pomerne silný nátlak na vyvolanie pôrodu. A u mnohých žien začne tento nátlak dokonca skôr, než v 41.tt, ako som už písala vyššie.

Ak žena odmietne vyvolanie?

Ak žena odmietne podstúpiť vyvolanie pôrodu po 41., respektíve po 42.tt, býva často zastrašovaná zo strany zdravotníkov.

Zastrašovanie môže mať rôzne formy, od nenápadného citového vydierania typu: Hádam by ste nechceli ohroziť zdravie svojho dieťaťa! až po vety ako: Ak chcete čakať dlhšie, ohrozujete svoje dieťa! Vaše dieťa môže zomrieť! Vy môžete zomrieť!…
Prípadne je zastrašovaná vydieraním, že ak bude prenášať do 42.tt či dlhšie, odmietnu ju ošetriť a vyradia ju z lekárskej starostlivosti (čo je samozrejme protizákonné).

V tom lepšom prípade zvyknú lekári trvať na hospitalizácii po termíne, o ktorej som písala tu, tí ústretovejší a otvorenejší lekári aspoň na pravidelných kontrolách a monitorovaní dieťatka až do pôrodu.

Všetky tieto situácie však vyvolávajú v ženách stres, ktorý u mnohých z nich nakoniec úplne prehluší tú magickosť a blaženosť posledných dní tehotenstva.

Tu by som rada citovala doktorku Amali Lokugamage, vedúcu doktorku gynekologicko – pôrodníckeho oddelenia v Londýne:
„Tehotenské hormóny „zvláčňujú“ myseľ aj telo a umožňujú dominovať aktivite pravej hemisféry (…ktorá dokáže navodiť také psychologické rozpoloženie ženy, aby sa dostala do stavu vyprázdnenej mysle, dokázala sa plne ponoriť do prítomného okamihu, bez spomienok na minulosť a bez plánov do budúcnosti.)
Pokiaľ je žena počas tehotenstva náležite opečovávaná*, má možnosť sa tomuto stavu odovzdať a celé jej telo bude počas pôrodu fungovať lepšie.
A hoci dnešná medicína dokáže niektorým ženám skutočne pomôcť, zároveň stojí v ceste tejto jedinečnej príležitosti, keďže kvôli svojmu prístupu zameranému na zníženie rizík udržuje ženy v stave dominujúcej ľavej hemisféry (..ktorá sa zaoberá logikou, jazykom a číslami, spracováva dáta a odhadované riziká týkajúce sa okolitého prostredia).“

Ako sa teda postaviť k termínu pôrodu?

Keď hovoríme o umelom vyvolaní pôrodu z dôvodu prekročenia termínu pôrodu o určitú dobu, je nesmierne dôležité, aby sme si boli čo najviac istí správnym výpočtom termínu pôrodu.

A tu prichádzajú na rad ďalšie zaujímavé štatistiky a zistenia z rôznych štúdií:

Niektoré štúdie ukázali, že výpočty odvodené od poslednej menštruácie skracujú termín pôrodu a vedú tak k mnohým umelo vyvolaným pôrodom aj u tých žien, ktoré vlastne svoj termín pôrodu vôbec neprekročili!

V tejto štúdii porovnávali dĺžku tehotenstva podľa údajov na základe menštruácie a podľa výsledkov z ultrazvuku pri spontánnych a vyvolávaných pôrodoch.
Ukázalo sa, že výpočty podľa menštruačného cyklu nadhodnocovali gestačný vek v termíne v porovnaní s výpočtami z ultrazvuku.
Ďalej sa zistilo, že väčšina tehotenstiev, ktoré sa podľa menštruačného cyklu považujú za „predĺžené“, je skutočne nesprávna. Medián gestačného veku pre indukovaný pôrod bol 286 dní od poslednej ms, ale iba 280 dní po usg. A väčšina (71,5%) indukcií vykonaných po termíne podľa ms nebola post-termínová, ak samotné termíny podľa usg sa používajú na výpočet gestačného veku.
Závery štúdie vyvodzujú, že väčšina gravidít, ktoré podstupujú indukciu po termíne, nie je po termíne, pokiaľ sa hodnotí ultrazvukom.

Tým však v žiadnom prípade nechcem podporovať skenovanie ultrazvukom jedna radosť! Skôr chcem poukázať na to, že výpočet termínu pôrodu podľa dátumu poslednej menštruácie skutočne väčšinou NIE JE PRESNÝ.
Môže to byť aj tým, že tieto výpočty neberú ohľad na rozdielnu dĺžku menštruačného cyklu u žien.

Niektoré systémy pre výpočet termínu pôrodu napríklad počítajú 40 týždňov od konca poslednej menštruácie, nie od jej prvého dňa. Schválne, kliknite si, žienky milé 🙂

Do tretice spomeniem ešte jednu štúdiu, kde porovnávali údaje 14 805 spontánne rodiacich žien z Dánska a prišli k záveru, že pri výpočtoch na základe údajov podľa menštruačného cyklu by sa mali pridať 2 dni (čiže 282 dní od prvého dňa poslednej ms).
Týmto by sa počet žien, ktorých tehotenstvo trvalo 42 tt, znížil z 8% na 5%.
Ak by sa k tomuto systému počítania 282 dní pridali aj dáta z ultrazvuku robeného medzi 20. – 22. tt, iba 2% žien by spadalo do kategórie „po termíne“! To je ohromný rozdiel!

Na záver pár zaujímavostí

v súvislosti s dĺžkou tehotenstva. Priemernú dĺžku tehotenstva totiž podľa štatistík ovplyvňuje vek, etnická príslušnosť či predchádzajúce pôrody.

V jednej americkej štúdii zistili, že tehotenstvo zdravej bielej prvorodičky trvá 274 dní od predpokladanej ovulácie, čo je 41. + 1 tt !

Inou, celkom rozsiahlou štúdiou v Nórsku zistili, že priemerná dĺžka tehotenstva je 282 dní – okrem decembra, kedy sa zrejme kvôli kratším dňom trochu skracuje.

Podľa ďalších štatistík trvá tehotenstvo KRATŠIE u černošiek, u žien mladších než 19 rokov a starších než 34 rokov, u žien, ktoré už predtým rodili, či u tých, ktoré čakajú chlapca.

Schválne, dodám ešte raz, preklikajte si vyššie odkazy na rôzne štúdie, ak vás táto téma nejakým spôsobom škrie.
Verte mi, že po prejdení výsledkov týchto výskumov ostanete aj na konci 41.tt, pod návalom otázok a nedočkavosti zdravotníkov a okolia, omnoho viac v pohode, než keby ste o týchto skutočnostiach nevedeli.

P.S.: Užívajte si a precíťte tú mágiu posledných dní ♥

*opečovávaná – použila som tento výraz z češtiny schválne, pretože v slovenčine nemáme na to vhodný výraz. Pojem starať sa, je o ženu postarané, je príliš „hrubozrnný“. Skôr by som to sformulovala ako starať sa s láskou a podporou o ženu. 🙂

Je maminka troch detičiek, ktorá sa po narodení prvej dcérky doslova prebudila a prešla od konzumu k prirodzenému a vnímavému prístupu v materstve, zdraví a v ostatných oblastiach svojho života. Po krásnom domácom pôrode druhého synčeka prežila vedomé prepojenie matky a dieťaťa. Vtedy pochopila, že spôsob, akým sa k dieťaťu pristupuje od počatia a akým sa pristupuje k žene a dieťaťu počas pôrodu, zásadne ovplyvňuje ich vzťah, zdravie a celý ďalší život. A práve pôrod v láskyplnom a bezpečnom prostredí vníma ako zásadný krok k zmene stavu našej spoločnosti a našej planéty. Preto sprevádza ženy počas tehotenstva a pomáha im pripraviť sa na prirodzený a jemný pôrod. Na tejto ceste využíva silu darov prírody - čisté éterické oleje - a tiež vedomú prácu s mysľou. Moju cestu až sem si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.