Éterické oleje (EO) majú účinné vlastnosti, ktoré má ľudstvo overené už tisícky rokov. Dnes máme o ich účinkoch aj rôzne štúdie. Okrem toho už vieme rozoznať obrovské množstvo (a napriek tomu stále nie všetky) zložky jednotlivých EO, o ktorých už nejaký ten čas vedci z nášho sveta vedia, aký vplyv majú na naše telo.
U EO je to však trochu zložitejšie, keďže okrem toho, že:
určitá chemická zložka v danom EO -> má určité vlastnosti,
tak všetky chemické zložky DOKOPY -> vytvárajú synergický efekt a
-> ovplyvňujú naše telo holisticky.
Také slová, čo? 😀 😀 😀
Éterické oleje ovplyvňujú naše telo na všetkých úrovniach:
Prečítajte si napríklad aj článok 5 fáz uzdravovania emócií tu.
Vieme napríklad, že mentol má chladivé účinky, lokálne uľavuje od bolesti, podporuje trávenie. Mentol sa dá vyrobiť synteticky v laboratóriu, prípadne izolovať z rastlín (v laboratóriu).
Taká mäta pieporná – teda aj EO z nej – obsahuje mentol.
Čiže tiež uľavuje od bolesti – ak si ju natriete na buchnutú píšťalu alebo na čelo pri bolesti hlavy. Budete tiež cítiť, že vás chladí (poniektorých ľudí zas skôr akoby hriala).
No okrem týchto účinkov môžeme o éterickom oleji z mäty piepornej napísať celú stranu ďalších priaznivých účinkov na naše fyzické telo.
Pretože okrem mentolu obsahuje EO z mäty napríklad aj mentón, pulegón, piperitón, karvón, jazmón, rôzne monoterpény, seskviterpény, estery, oxidy, alkoholy a desiatky, možno stovky ďalších chemických zložiek.
Každá zložka má určité vlastnosti a účinky na naše telo.
A každá jedna zložka zvyšuje vlastnosti tých ostatných zložiek v danom EO, čím dochádza k efektívnemu spolupôsobeniu = to je synergia.
Takže napríklad spomínaná mäta pieporná, teda EO z nej:
– na mentálnej úrovni podporuje bdelosť, výdrž, pamäť, účinkuje proti chronickej únave, mozgovej hmle a má celkovo povzbudzujúce účinky (nie len na telo, ale aj na myseľ)
– na emocionálnej úrovni prináša radosť a veselosť do nášho srdca a duše, a uľavuje – dočasne – od emočnej bolesti (nie len od fyzickej). Okrem toho, každý jeden éterický olej zvyšuje vibráciu nášho fyzického tela.
Toto veru samotný mentol (ani ten izolovaný z rastlín) nedokáže… A takto pôsobia EO na naše telo holisticky.
Takže ak potrebujete riešiť akýkoľvek problém na svojom fyzickom tele a použijete na riešenie éterický olej, môžete si byť istí, že vo vás začne odkrývať a postupne liečiť aj rôzne – často dokonca nevedomé – traumy, bloky, bolesti…
Naozaj takmer všetko! 🙂
Snáď okrem otvorenej zlomeniny si poradia so všetkým…tam už ozaj prichádza na rad naša zdravotná starostlivosť a vďaka za to!
Hoci… aj v takejto situácii môžu EO podporiť hojenie fyzického tela – z tej psychickej stránky:
Takže napríklad použijeme olej, ktorý nám pomôže dôverovať nášmu telu, že sa uzdraví, pomôže nám udržať sa v optimistickom naladení a celá rekonvalescencia bude rýchlejšia a úspešnejšia.
Skutočne neexistuje prípad, kedy by nebolo vhodné použiť éterický olej.
Jediná výnimka je v prípade, že je človek alergický na nejakú zložku EO prípadne na celý rad rôznych olejov. V takýchto prípadoch sa zvykne alergia krížiť s inými alergiami (napr. na rôzne potraviny) a alergia je (podľa mojich skromných vedomostí z tejto oblasti) symptómom oslabenej pečene. A oslabená pečeň sa dá úspešne detoxikovať riadenou detoxikáciou a zmenou stravy a životného štýlu.
Čiže nakoniec si človek po čase môže aromaterapiu užívať. Teoreticky. Ak sa na túto cestu uzdravovania vydá.
Taká fráza, poviete si …. Ale ono je to SKUTOČNE TAK!
Veď ako ste mohli čítať vyššie – éterické oleje pôsobia na každú „vrstvu“ nášho tela, na všetky úrovne nášho bytia.
A či chceme alebo nie, či to plánujeme alebo nie, či si to uvedomujeme alebo nie, či tomu veríme alebo nie – éterické oleje v nás postupne odkrývajú rôzne zablokované emócie, skryté traumy, tie vybublú postupne na povrch a vďaka ďalšiemu a neustálemu používaniu aromaterapie ich môžeme liečiť. EO dokonca zvyšujú vibrácie nášho tela. A zvýšením vibrácie sa naše telo uzdravuje.
A takto sa kvapkou po kvapke, deň po dni, dostávame do vyšších vibrácií, do harmonickejšej nálady, do pozitívnejšieho myslenia a náš život sa – niekedy nebadane, inokedy zas úplne zreteľne – stáva lepším, zdravším, kvalitnejším, spokojnejším, šťastnejším, vyrovnanejším…
V podstate je to veľmi jednoduché:
Vezmite si éterický olej. Taký, ktorý vám vonia. A používajte ho. Používajte ho KAŽDÝ JEDEN DEŇ. A používajte ho dlho.
Ak ste taký racionálny typ a potrebujete dôkazy čierne na bielom, odporúčam na začiatku „pozorovacieho obdobia“ spísať nejakú anamnézu, počiatočný stav: ako sa cítite počas dňa, aký máte spánok, akú mávate náladu, či mávate nejaké zdravotné ťažkosti, bolesti a pod. A po nejakých dvoch – troch mesiacoch si zas spraviť „kontrolné pozorovanie“ počas jedného či dvoch dní a tiež si to všetko zapísať.
Zaručujem vám, že zbadáte rozdiel!
Takže ak nechcete riešiť konkrétny problém konkrétnym éterickým olejom (napríklad ťažký žalúdok pomocou mäty piepornej), siahnite po nejakom oleji, ktorý vo vás rozvibruje každú bunku, alebo ktorý vám vonia.
Potom ho môžete používať ako parfém aj niekoľkokrát denne. K tomu ho difúzujte aspoň 1-2-3-krát denne.
Oleje môžete striedať alebo používať len jeden – dva oleje či zmesi dookola.
Za tie tri mesiace sa určite nepredávkujete (pokiaľ samozrejme budete dodržiavať zásady bezpečného používania, ktoré mám pekne spísané napríklad v tejto príručke).
Éterické oleje môžeme používať troma spôsobmi:
Pri ich používaní môžeme dosiahnuť buď systémové (vplývajúce na celé telo) alebo lokalizované terapeutické účinky.
A ako som už spomínala, každý EO obsahuje stovky rôznych chemických zložiek s rôznymi vlastnosťami, a preto jeden éterický olej je schopný mať zároveň systémové aj lokalizované účinky.
Napríklad:
– ak aplikujeme EO na pokožku, dosiahneme lokálne účinky na konkrétnej oblasti, kam sme EO naniesli. A keď niektoré, respektíve všetky zložky prejdú cez pokožku do krvného obehu, dosiahneme systémové účinky – na celé telo.
– ak použijeme EO aromaticky, v drvivej väčšine dosiahneme systémové účinky, pretože z pľúc sa EO ľahko dostane do krvi, no môžeme dosiahnuť aj lokálne účinky – na pľúcne tkanivo
– tak isto pri vnútornom užití EO môžeme dosiahnuť aj lokálne účinky na žalúdok, ale po vstrebaní zložiek do krvného obehu aj systémové účinky zároveň
Ak použijeme jeden EO rôznym spôsobom, môžeme dosiahnuť rôzne účinky!
Fascinujúce, však?
Napríklad EO santal aplikovaný na pokožku ľudí tak, že nevdychovali vôňu (v štúdii mali ľudia dýchacie masky s čistým vzduchom), má sedatívne vlastnosti.
Keď sa však tento olej vdychuje, má stimulačný účinok.
Z takýchto výskumov teda vyplýva, že použitie rôznych spôsobov aplikácie môže rozšíriť terapeutický potenciál éterického oleja.
A nakoniec ešte pár odsekov o tom, ako vlastne „technicky“ to v tom našom tele prebieha:
• Užijeme EO aromaticky – čiže ho vdýchneme -> dostane sa do pľúc -> odtiaľ sa cez pľúcnu stenu dostanú do krvných vlásočníc a do celého krvného obehu -> krv distribuuje EO do ďalších tkanív a do celého tela
• Užijeme EO lokálne – čiže ho nanesieme na pokožku -> niektoré zložky ostanú na povrchu pokožky (neprejdú cez epidermálne bunky) a rozpustí sa v epidermálnych tkanivových tekutinách / väčšina zložiek EO prenikne až do zamše -> tam sa dostane do krvných vlásočníc a tým do celého krvného obehu -> krv distribuuje EO do ďalších tkanív a do celého tela
• Užijeme EO vnútorne – čiže ho prehltneme -> dostane sa do žalúdka -> v žalúdku je tiež vrstva epitelových buniek (ktoré bránia preniknutiu rôznych látok do tela), cez ktoré určité zložky EO neprejdú, no ostatné cez ne preniknú -> dostanú sa do krvného obehu a ovplyvňujú náš organizmus
Éterické oleje sa metabolizujú v pečeni, a tým vznikajú z ich zložiek metabolity.
Každý EO má stovky rôznych chemických zložiek – zlúčenín, pričom každá zlúčenina sa metabolizuje inou rýchlosťou.
Metabolity EO mávajú iné účinky, než jednotlivé zložky EO, z ktorých metabolity vznikli.
A práve preto môžeme pri používaní aromaterapie pozorovať účinky v rôznych časových intervaloch od užitia EO.
Nakoniec sa EO vylučujú – najmä obličkami a pľúcami.
Jednotlivé zložky EO sa dostávajú do celého tela veľmi rýchlo, behom pár minút. A v priebehu niekoľkých hodín sú zas vylúčené z tela von. V tele sa nehromadia.
Práve preto nie je možné sa éterickými olejmi predávkovať.
Na druhej strane však pri ich užívaní platí pravidlo: menej a často, namiesto veľa a naraz.
Na záver vám sem dám ešte jeden obrázok:
Článok o pôsobení EO na naše emócie a jemnohmotné telo TU
Brožúra ZDARMA o bezpečnom používaní aromaterapie TU
ZDROJ: Modern Essentials