Prvé vedomé informácie o pôrode získavame z rozprávania našej mamy, starej mamy, tety, sestry či inej blízkej ženy alebo kamarátky. Ich skúsenosti môžu byť veľmi rozdielne, často to závisí od nastavenia a postojov ženy, ktoré mala v dobe tehotenstva a pôrodu.
V minulosti, keď boli tehotné naše mamy, ženy nemali veľa zdrojov informácií o tom, ako prebieha prirodzený pôrod, čo sa deje, čo môžu pociťovať a podobne. Existovalo len pár kníh a všeobecne bolo informácií málo.
Dnes je to už úplne inak. Dá sa zohnať obrovské množstvo kníh o prirodzenom pôrode, ale aj o medicínsky vedenom pôrode. Ženy sa môžu zúčastniť rôznych predpôrodných kurzov, napríklad psychoprofylaktická príprava v pôrodnici, kurz hypnopôrodu či iné špeciálne užšie orientované kurzy.
Veď predsa žena vždy nejak porodí….
Áno, vždy. Ale ako? Častokrát počujem alebo čítam, ako žena trpela a ďalšie deti už radšej ani nechce mať. A ak otehotnie, tak jej strach je ešte väčší než pred prvým pôrodom.
A vy si predsa pôrod chcete užiť 🙂
Navyše okrem informovanosti, ktorá je polovicou úspechu, aby ste mali krásny pôrodný zážitok, ide aj o to, aby ste si vedeli nastaviť svoju myseľ. Pretože príprava na pôrod by mala zahŕňať okrem fyzickej prípravy aj mentálnu a emocionálnu.
Vybrať si, kde hľadať informácie, môžete podľa toho, aký pôrod by ste chceli zažiť.
Nie všetky ženy totiž túžia po prirodzenom pôrode.
Niektoré chcú vyslovene cisársky rez (dôvody, či toto rozhodnutie pramení zo strachu či z presvedčenia, nebudem teraz rozoberať).
Niektorým ženám nezáleží na tom, ako pôrod prebehne a nechajú sa viesť personálom pôrodnice.
A z týchto žien niektoré nehľadajú informácie z dôvodu, pretože ani len netušia, že na pôrode záleží , že nestačí, keď je dieťa zdravé a nikdy im nenapadlo, že by pôrod mohol byť krásnym zážitkom.
Keby tieto informácie mali, je pravdepodobné, že by tiež túžili po prirodzenom pôrode.
Rada by som zdôraznila a znovu sa budem opakovať, že NA PôRODE ZÁLEŽÍ a to, ako sa človek narodí, ovplyvňuje celý jeho život.
Preto som presvedčená, že ženy by si mali zháňať informácie a nespoliehať sa len na vedomosti jedného človeka – svojho ošetrujúceho gynekológa, ktorý sa počas štúdia zameriaval najmä na patologické stavy, ktorého pohľad je často ovplyvnený strachom a mottom „radšej preventívne“ a skutočne prirodzených pôrodov zažil za svoju prax len malé percento.
Takže, ak ste si už ujasnili, že chcete prežiť prirodzený pôrod bez zbytočných rutinných zásahov, potom máte niekoľko možností:
Na toto mám jednoduchú odpoveď:
Odstrihnite zdroje, ktoré vysielajú strach, robia z tehotenstva pomaly chorobu a z pôrodu životohrozujúcu udalosť.
Pozor, neznamená to, že budete zakrývať oči pred potenciálnym rizikom!
Áno, aj pri zdravej žene a zdravom dieťatku sa v nejakom malom percente môže stať, že pôrod nedopadne romanticky. A áno, aj pri pôrode žena alebo dieťa môže zomrieť.
Rovnako, ako napríklad pri plávaní, šoférovaní, či pri chôdzi na chodníku. No nikto nerozpráva o týchto činnostiach ako o životunebezpečných. Nechodíme v obrnenom obleku, nešoférujeme s nafúknutými airbagmi, neplávame s rukávnikmi po tele…jednoducho si užívame plávanie, prechádzku aj šoférovanie.
Ale samozrejme je dobré vedieť, čo sa môže stať a ako prípadne reagovať, ako postupovať – ale berte to na vedomie triezvo, nie so strachom a panikou.
No a v druhej polovici tehotenstva sa potom sústreďte už len na pozitívne zdroje informácií.
Od našich zdravotníkov často počujeme, že ak odmietneme to či ono z ich bežných postupov, tak ohrozujeme seba a svoje dieťa, hrozí taká a onaká patológia.
Avšak toto sú len ich strachy. Ich naučené informácie zo štúdia pôrodníctva. Ich skúsenosti, vychádzajúce aj z hrôzostrašných príbehov v pôrodniciach, ktoré zažili hlavne ženy nepripravené, vystrašené, a najmä ženy, ktorých pôrod ani zďaleka neprebiehal prirodzene (vaginálne totiž neznamená automaticky prirodzene).
Rada by som však dodala, aby ste nevynechávali pôrodníkov zo svojej prípravy
Čože?! Pred chvíľou som písala, aby ste ich negatívne proroctvá nepočúvali a zrazu sa s nimi máte rozprávať?
Presne tak 🙂
Ak totiž budete rodiť v pôrodnici, tak je dôležité, aby ste si s lekárom prešli svoje predstavy a zistili, či vás budú rešpektovať. A ak chcete rodiť doma, tiež je fajn mať pripravené „prostredie“, ak by bolo potrebné presunúť sa tam.
Takže, žienky drahé, ak plánujete dieťatko alebo už dieťatko nosíte pod srdcom, hor sa do hľadania informácií. Určite to nie je zbytočný čas ♥